O pozytywnych efektach fizjoterapii w wodzie mówi się coraz częściej. Nic w tym dziwnego, bowiem uznawana jest ona za jedną z najlepszych metod rekonwalescencji przy różnorodnych schorzeniach. Dzięki ćwiczeniom w wodzie możemy również zrekompensować straty, powstałe na skutek różnego rodzaju uszkodzeń i urazów, poprawiając jednocześnie swoje samopoczucie. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą taka aktywność? Odkryj z nami potencjał, drzemiący w hydroterapii!
Jak ćwiczenia w wodzie wpływają na nasz organizm?
Hydroterapia bazuje na cennych właściwościach wody. Jak się bowiem okazuje, jest ona idealnym środowiskiem do ćwiczeń rehabilitacyjnych, pozytywnie oddziałującym na cały nasz organizm. Wśród największych atutów tego rodzaju aktywności wymienia się przede wszystkim wzmocnienie mięśni, co możliwe jest dzięki walce z oporem wody.
O innych zaletach, jakie niesie ze sobą fizjoterapia w wodzie, przeczytasz na stronie https://sportowafrajda.pl/fizjoterapia-w-wodzie/, gdzie znajdziesz również ofertę zajęć dla mieszkańców Krakowa i okolic. Korzystając z niej, możesz obniżyć ból, zrelaksować się i poprawić krążenie krwi. Dodatkowo woda doskonale redukuje także nacisk na stawy. Dzięki temu z jej potencjału czerpać mogą również osoby, borykające się z problemami kostno-stawowymi oraz mające problemy z samodzielnym poruszaniem się.
Fizjoterapia wodna a samopoczucie – o czym warto wiedzieć?
Jak pokazują liczne badania, hydroterapia to doskonały sposób na poprawę nie tylko zdrowia fizycznego, ale również i psychicznego. Jak to możliwe? Otóż zajęcia w wodzie:
- wpływają na samopoczucie – co możliwe jest dzięki zwiększonej produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia, do której dochodzi w kontakcie z przyjemnym, relaksującym środowiskiem,
- redukują napięcie i koją nerwy – obniżając poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, czemu sprzyja zwłaszcza delikatny masaż i spokojne ruchy w wodzie,
- zwiększają motywację do regularnych ćwiczeń poprzez przyjemne odczucia, wynikające z kontaktu z wodą.
Mówiąc o wpływie fizjoterapii w wodzie na naszą psychikę, nie należy zapominać również o redukcji objawów lęku i depresji. Jest to możliwe dzięki odprężającym właściwościom wody oraz pozytywnemu oddziaływaniu aktywności fizycznej na nasze samopoczucie.
W jakich schorzeniach zalecana jest fizjoterapia w wodzie?
Fizjoterapię w wodzie można wykorzystywać zarówno w przypadku osób zdrowych, chcących poprawić swoją kondycję, zrelaksować się i odprężyć, jak i u pacjentów, borykających się z różnego rodzaju problematami natury zdrowotnej. Wśród najczęstszych wskazań do tego rodzaju aktywności wymienia się m.in. stwardnienie rozsiane, urazy czaszkowo-rdzeniowe, ADHD, zanik mięśni, uszkodzenia rdzenia kręgowego i udar mózgu.
Z możliwości hydroterapii korzystają równie często osoby, zmagające się z chorobami reumatologicznymi, nadciśnieniem i niedociśnieniem tętniczym czy w końcu z zakrzepicą żył. Woda pomaga także łagodzić stany zapalne skóry i wpływa pozytywnie na niewygojone rany. Tak szerokie spektrum możliwości pozwala na jej wykorzystanie w przypadku ciężkich chorób o różnym podłożu, jak i przy dolegliwościach, powstałych na skutek urazów.
Jakie techniki wykorzystuje fizjoterapia wodna?
Fizjoterapia wodna bazuje na kilku podstawowych technikach. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:
- techniki masażu wodnego, łagodzące ból i poprawiające krążenie,
- techniki relaksacyjne, jak medytacja wodna czy floating, w trakcie którego osoba ćwicząca unosi się na powierzchni wody, co stwarza szansę na pełen relaks i redukcję napięcia,
- Watsu, polegającą na indywidualnej pracy z pacjentem, w trakcie której wykonywane są serie ucisków stawów i mięśni,
- Halliwick, dzięki której pacjenci mogą zapoznać się i oswoić ze środowiskiem wodnym.
Coraz większą popularnością cieszy się również tzw. WaterDance. Technika ta nawiązuje do płynnych ruchów tanecznych, relaksując pacjentów, poprawiając ich koordynację, rozluźniając napięcie mięśniowe i budując dobre samopoczucie.
Kiedy warto rozważyć udział w zajęciach?
Udział w zajęciach warto rozważyć niezależnie od tego, czy jesteśmy osobami w pełni zdrowymi, czy też borykamy się z różnego rodzaju dolegliwościami. Fizjoterapia w wodzie sprawdzi się bowiem doskonale w przypadku problemów z poruszaniem, nadwagi czy chęci powrotu do pełnej sprawności po przebytych urazach i operacjach. To również idealny sposób na wypełnienie wolnego czasu aktywnością fizyczną, budującą kondycję, poprawiającą samopoczucie i sprzyjającą regeneracji całego organizmu.